НАТО во петок ќе одржи вонреден состанок за ситуацијата во Авганистан


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека за петок закажал вонреден состанок на шефовите на дипломатиите на земјите-членки на алијансата, по повод развојот на ситуацијата во Авганистан.

Столтенберг вчера на Твитер соопшти дека ќе претседава со состанокот преку видеоврска, а го свикал „со цел да продолжи тесната координација“ на 30 членки на НАТО и „разговорите за заеднички пристап“ кон авганистанското прашање.

Во вторникот Столтенберг го обвини поранешното раководство на таа земја за брзиот колапс на авганистанските вооружени сили, поддржани од Западот, но и призна дека НАТО мора да се позанимава со недостатоците на сопствената програма за воена обука, пренесува АП.

НАТО ги предводеше меѓународните безбедносни потфати во Авганистан од 2003 година, но на обука на силите на земјата се фокусира од 2014 година.

Алијансата помогна во изградбата на авганистанската армија со околу 300.000 припадници, но таа не им се спротивстави на талибанските екстремисти, кои минатата недела ја презедоа контролата врз речиси целата земја.