Намалете го високиот крвен притисок со овие 5 чекори

Reduce high blood pressure with these 5 steps

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Солта е омилен засилувач на вкус во повеќето јадења што ги консумираме секој ден. Сепак, повеќето луѓе го поврзуваат консумирањето премногу сол со зголемен ризик од хипертензија, популарно познат како висок крвен притисок, и од клучно значење е да се разбере врската помеѓу овие два фактори.

Пред да дојдеме до тоа, да ја расчистиме секоја конфузија во врска со солта и натриумот: обичната кујнска сол се состои од два минерали: натриум и хлорид. Секоја лажичка сол содржи 2.360 милиграми натриум, според USDA.

Внесувањето на натриум е еден од ретките фактори на ризик за хипертензија што всушност можеме да го контролираме, додека возраста, полот, расата и генетиката се сметаат за фактори на ризик кои не се модифицираат. Неопходно е да бидеме свесни за тоа што можеме да контролираме и што може да има огромно влијание врз нашето здравје.
Според информациите на Српското здружение за хипертензија, 46,8% од населението има хипертензија, како и 1,28 милијарди возрасни луѓе во светот, според Светската здравствена организација. Високите вредности на крвниот притисок се алармантни бидејќи присуството на оваа болест го зголемува ризикот од главните причини за смрт – мозочен удар и срцеви заболувања.

Значи, дали солта може да биде дел од диета која помага во намалување на крвниот притисок? Во оваа статија ќе го проучуваме детално.

Дете со ниска или умерена содржина на сол

Диетите со ниска или умерена сол, како што се диететски пристапи за контрола на хипертензијата (DASH диета) и медитеранската диета, се високо ценети во кардиоваскуларниот свет затоа што помагаат да се подобрат вредностите на крвниот притисок.
Постои директна врска помеѓу зголемениот внес на сол и високиот крвен притисок што не треба да се игнорира. Солта има таканаречено осмотско дејство на водата која се акумулира во ткивата и органите на телото. Тоа значи дека ако концентрацијата на сол во крвта ја надмине концентрацијата во ткивата, водата ќе влезе во крвотокот и ќе ја зголеми количината на циркулирачка крв.

Ако некогаш сте доживеале црвенило, екстремна жед или оток по солен оброк, ова може да бидат јасни знаци дека сте јаделе премногу сол. Вишокот на натриум во исхраната предизвикува ослободување на хормон наречен антидиуретичен хормон или вазопресин, што доведува до реапсорпција и задржување на водата во бубрезите, зголемувајќи го волуменот на крвта. Кога е премногу висок предолго, крвниот притисок може да му наштети на вашето здравје.
Иако вишокот сол може да го зголеми крвниот притисок, тоа не е единствената причина. Хипертензијата може да биде резултат на еден или повеќе фактори, вклучително и генетика, други состојби како бубрежна болест или дијабетес, возраст, пушење, недостаток на физичка активност или лоша исхрана.

Дали можете да јадете сол ако имате висок крвен притисок?

Пред да ја фрлите солта, знајте дека високиот крвен притисок не значи живот без вкус. Многу луѓе мислат дека мора целосно да ја избегнуваат солта, што е далеку од вистината. Ограничувањето е важно, но целосното исфрлање од исхраната не е неопходно и потенцијално штетно. Со или без висок крвен притисок, вашето тело не може да функционира правилно без сол бидејќи содржи натриум. Натриумот е минерал и електролит одговорен за способноста на вашето тело да ги балансира течностите и да одржува здрави мускули и нерви.
Клучот за јадење сол со висок крвен притисок е внимателно да го следите внесот за да го намалите и на крајот да ја подобрите работата на срцето. Според Американското здружение за срце, ако возрасните Американци го ограничат внесот на натриум на 1.500 милиграми дневно, тие можат да забележат намалување на преваленцата на висок крвен притисок за 25%. Бројни студии покажаа дека избегнувањето на прекумерно внесување сол помага во намалување на крвниот притисок и генерално води до поздрава исхрана, што придонесува за губење на тежината и го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести.

Како да консумирате сол за да го намалите крвниот притисок

Со избирање на диета со помалку сол, можете да го подобрите квалитетот на вашиот живот, да го намалите крвниот притисок и да го одржите вашето срце здраво. Дневната препорака за лицата со хипертензија е да консумираат не повеќе од 2.300 mg натриум дневно (тоа е еднакво на околу 1 ниво на лажичка кујнска сол), и идеално 1.500 mg (малку повеќе од половина кафена лажичка). Ова може да изгледа како многу, но само 1 лажичка сол содржи 2.300 mg натриум.

Фокусирајте се на храна богата со калиум, магнезиум и калциум

Корисен совет е да се фокусирате повеќе на храната што можете да ја додадете, наместо на она што треба да го исклучите. Обидете се да додадете повеќе калиум во вашата храна за да ја негирате изложеноста на натриум. Ова може да вклучи додавање авокадо во сендвич или дел од црн грав на главното јадење. Размислете и за храна богата не само со калиум, туку и со други есенцијални хранливи материи, како што се магнезиум и калциум, во јогурт, лиснат зеленчук, бел грав и сардини.

Знајте точно што јадете содржи сол

Изненадувачки, некои храна со висока содржина на натриум, вклучувајќи ги и преливите за салата, можеби нема да имаат многу солен вкус. Многу луѓе мислат дека солта главно доаѓа од солената вода, но лесно може да се додаде во храна која не мора да изгледа солена, како што е инстант пудинг или соја сос.

Користете билки и зачини

Побарајте рецепти кои не користат сол, но во кои се додаваат различни зачини. Зеленчукот може да биде вкусен со лук, копар, рузмарин, оригано и мајчина душица. Кајенската пиперка, кари, босилек и зелениот кромид одлично се комбинираат со говедско месо. Алтернативно, пробајте коријандер, ким, жалфија или магдонос со пилешко или оригано или маточина во комбинација со свинско месо. Бескрајните комбинации на билки и зачини го подобруваат вкусот на вашите омилени јадења без додавање сол.

Подгответе ја вашата омилена храна дома

Рецептите за вашите омилени ресторански јадења се одличен начин да уживате во нив дома додека ја намалувате содржината на сол во вашата храна. Ова ви дава поголема контрола врз количината на сол што се користи при готвењето. Ќе откриете дека можете да ја намалите количината на сол во многу рецепти за половина или повеќе.

Уредете го внесот на сол

Обидете се да го раширите внесот на натриум во текот на денот, наместо да го консумирате одеднаш. На пример, ако имате три оброци и една ужина, обидете се да внесете 400 милиграми натриум во секој оброк и 300 милиграми по ужина.

Најчесто поставувани прашања

Колку брзо солта може да го зголеми крвниот притисок?

Не постои тешко правило за тоа колку брзо солта го зголемува крвниот притисок, бидејќи телото на секој човек различно реагира на сол. Вашиот крвен притисок може да се зголеми во рок од 30 минути од консумирањето на вишок сол. Сепак, ова зголемување не е трајно. Хроничниот прекумерен внес на сол, заедно со други фактори на ризик, може да доведе до хипертензија.

Дали избегнувањето на сол го намалува крвниот притисок?

На вашето тело му треба натриум за да функционира оптимално, па целосното избегнување може да биде штетно. Намалување на крвниот притисок со намалување на внесот на сол е можно, но на некои може да им треба и лекови. Добрата вест е дека придобивките од намалувањето на внесот на сол се појавуваат прилично брзо.

Колку сол можете да консумирате ако имате висок крвен притисок?

Горната граница на внес на натриум треба да биде 2.300 mg на ден или помалку. Тоа е околу две третини од една лажичка кујнска сол. Сепак, постои препорака од 1.500 mg на ден како идеална граница (малку повеќе од половина кафена лажичка).

Заклучок

Ако имате висок крвен притисок, тоа не значи дека треба да се откажете од солта. Сепак, урамнотежениот внес е од витално значење за управување со вашата состојба и целокупното здравје и благосостојба. За да го одржите вашето срце здраво со храна богата со хранливи материи, вклучително и цели зрна, зеленчук, овошје и мешунки, гответе со билки и зачини за да го подобрите вкусот на вашите оброци. Јадете диета погодна за крвниот притисок со додавање на неколку рецепти со малку натриум и здрави за срцето во вашата исхрана.

За крај, ја споделуваме со вас нашата препорака за суплементи за намалување на крвниот притисок. Тука е традиционална јапонска храна која се користи во исхраната повеќе од 1000 години. Традиционално, нато се користел за срцеви заболувања, замор и против бери-бери, што е последица на недостаток на витамин Б1.