Најдобра шминка за работа: Изгледа одлично под канцелариско осветлување

Најдобра шминка за работа: Изгледа одлично под канцелариско осветлување

Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Најдобрата шминка за работа е онаа која не ги открива недостатоците дури и под страшното канцелариско светло. Ви покажуваме како да го постигнете тоа.

Ако сакате да знаете дали шминката е доволно добра, секогаш треба да ја тестирате во најтешки услови. Тоа подразбира вештачка светлина со зеленикави и синкави тонови или поточно: флуоресцентно осветлување. А токму таква светлина, онаа што ја исфрла на површина секоја жолтило и несовршеност, е присутна во канцелариите. Затоа се случува нашата совршена шминка, со која блескаме надвор, да стане катастрофална опција штом ќе влеземе во канцеларија.

Значи, време е да откриеме: која е најдобрата шминка за работа?

Најдобра шминка за работа, совети од шминкер.

Собравме трикови од професионалци кои ви помагаат да изгледате одлично и во канцеларија:

Подготовка за лице

Пред да започнете со шминкање, подгответе го лицето. По чистењето нанесете тоник кој ќе ја хидрира и измазнува кожата. Потоа користете го серумот, кој ќе помогне вашата шминка да изгледа свежо во текот на денот. После тоа доаѓа хидратантниот крем, кој е особено важен во канцелариско опкружување. Пробајте мелем ако имате екстра сува кожа или хидратантна крема со нежна текстура ако вашата кожа е мрсна.

Подлога и коректор

За основата и коректор, важно е да се придржувате до потопли или жолти нијанси, наместо розови, бидејќи тоа ќе спречи кожата да изгледа премногу ладно или уморно кога ќе влезете во канцеларија. Го знаеш ли тој сивкав тон на твоето лице? Па, жолтеникавите нијанси го спречуваат тоа. Одлучете се за течни формули, бидејќи камените и прашкастите изгледаат полошо под флуоресцентно осветлување. Ако вашиот тен има само мало црвенило и неколку дамки, препорачуваме да ги покриете дамките со коректор.

Бронзер и руменило

При изборот на бронзер, побарајте златни и медни тонови и држете се настрана од се што е премногу портокалово или премногу црвено. Исто така, треба да избегнувате се што е премногу светкаво бидејќи треба да се нанесува на целото лице, надолу по вратот, малку на градите. Ако насекаде имате сјај, тоа нема да изгледа природно.

Што се однесува до руменилото, малку топлина ќе изгледа поздраво од беж на образите, но не користете ништо премногу розово или премногу портокалово. Секогаш обрнувајте внимание на поттоновите на бојата. А, ако веќе сте подготвиле крем бронзер, потребен ви е и крем руменило, за убаво да се соедини шминката.

Очи

Многу жени веќе имаат природна сенка околу очите. Затоа, колку е посуптилна шминката за очи, толку подобро. Всушност, ако носите молив за очи и маскара, можеби воопшто нема да ви треба сенка за очи. Не одете со ништо премногу светкаво и проверете ги мат, свила, сатен и кадифени формули. Ако вашата цел е најдобрата шминка за работа, неутралните бои се подобри од темните или многу светлите бои.

Веѓите

Треба или да одговарате на бојата на вашите веѓи или да им дадете топла сенка, особено ако вашата коса е потемна нијанса. Не грижете се за силно и прецизно истакнување на веѓите, бидејќи флуоресцентното светло во канцеларијата ќе ги направи вашите карактеристики повеќе да се истакнат. Обидете се со затемнет гел за веѓи или молив со многу фин врв, кој треба да се нанесе со тенки потези.

Усни

Хидратацијата е најважна! Секогаш започнувајте со балсам за усни, а доколку сакате да обезбедите оптимална мекост, претходно направете пилинг со марамчиња за усни. Кога ја избирате најдобрата шминка за работа, целта ви се кремасти формули или сјаеви за вашите усни никогаш да не изгледаат суви. Што се однесува до боите, контрастирајте ги синкаво-зелените флуоресцентни тонови со потопли тонови како мед, праска, нектар, роза, корал или барем подлабоки верзии на бојата.