Со што да се замени белото пченично брашно во исхраната

Со што да се замени белото пченично брашно во исхраната

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Белото пченично брашно не е секогаш погодно за исхрана поради високиот гликемиски индекс и содржината на глутен. За среќа, има многу алтернативи.

Најпопуларно е пченичното брашно, се користи за правење леб и пецива, како згуснувач за сосови и креми. Сепак, не е баш без недостатоци, поради што многумина се обидуваат да му најдат замена. За среќа, постои и е достапен за секого.

Што го прави проблематично белото пченично брашно, па бараме замена.

Висок гликемиски индекс

Производите со таков ГИ брзо се апсорбираат во телото, што доведува до зголемување на нивото на шеќер во крвта. Панкреасот мора да произведува големи количини на инсулин за да го преработи, во спротивно се складира како маснотии. Таквата храна дава брзо чувство на ситост, но кога ќе се отстрани шеќерот од крвта, доаѓа до нагло губење на енергија, опаѓа расположението и се враќа чувството на глад.

Нетолеранција на глутен

За лицата со целијачна болест ни случајно не смеат да консумираат пченично брашно. А оние кои се нетолерантни на глутен исто така треба да го избегнуваат, бидејќи предизвикува надуеност, запек, варење и грчеви.

Лош состав

Ова брашно не содржи влакна, трици или пченични никулци. За време на мелењето, се отстрануваат сите корисни материи. Затоа, консумирањето бело брашно не носи здравствени придобивки.

Висока калорична содржина

Белото пченично брашно содржи 364 kcal на 100 грама. Овој производ не се препорачува за луѓе со прекумерна тежина. Имено, големиот број на калории во комбинација со лесно сварливите јаглехидрати доведува до зголемување на телесната тежина.
Ако не сте болни, дебели или нетолерантни на глутен, нема ништо лошо да консумирате бело пченично брашно. Во овој случај, можете да замените дел од брашното кога подготвувате храна, додавајќи поздрави опции за збогатување на вашата исхрана.

Кои брашна можат да го заменат

Целосно пченично брашно

Се произведува со грубо мелење, поради што се зачувани лушпите од зрната, триците и пченични никулци. Ги задржува сите витамини и минерални комплекси, здрави растителни диетални влакна и масни киселини. Содржи витамини Б и Е. Содржи и цинк, манган, калиум и железо. Неговата енергетска вредност е малку помала од белото брашно – 340 kcal на 100 грама.
Начин на употреба: Кога подготвувате печива, ќе треба да додадете 7% повеќе течни состојки, како што се вода или млеко. Но, тестото ќе нарасне побрзо и времето за подготовка ќе се намали. За да нарасне тестото, температурата не смее да биде повисока од 26 степени, во спротивно ќе почне да се лепи. Печеното може да има погуста текстура поради содржината на трици – земете го тоа предвид.

‘Ржано брашно

Има потемна боја и содржи помалку глутен. Благодарение на оваа карактеристика, колачите направени од оваа состојка остануваат свежи подолго време, но се помалку меки. ‘Ржаното брашно има кисел вкус, па често се меша со други видови брашно. Содржината на калории е малку помала: 325 kcal на 100 грама.
Начин на употреба: Брзината на ферментација на тестото е поголема отколку кога се користи пченица. За да нарасне тестото потребна е температура од 28-30 степени. Можеби ќе треба да додадете уште малку брашно бидејќи помалку ја впива течноста. Или додадете помалку состојки со течна текстура. Тестото може да излезе погусто отколку од врвната пченица, па можете да измешате два вида брашно.

Овесно брашно

Овесот не содржи глутен, но проблемот е што најчесто е загаден со глутен бидејќи се преработува на исто место како и другите житарки. Ако имате целијачна болест, мора да бидете многу внимателни со овесната каша. Покрај тоа, има значителен број калории: 369 kcal на 100 грама.
Начин на употреба: Заменете една третина од пченичното брашно во рецептот со овесно брашно. Имајте на ум дека тестото од овесно брашно станува погусто како што стои бидејќи впива многу течност.

Како да го замените пченичното брашно на диета без глутен

Оризово брашно

Се користи во печење, слатки и како згуснувач за супи и сосови. Не содржи глутен, па може да се јаде доколку сте нетолерантни на оваа компонента. Покрај тоа, содржи половина маснотии од пченицата. Белото оризово брашно содржи помалку хранливи материи, но колачите се помеки и повоздушести. Содржината на калории е 371 kcal на 100 грама.

Начин на употреба: Доколку правите леб, колачи или какво било пециво, измешајте 4 дела пченица и 1 дел оризово брашно.

Кокосово брашно

Погоден за употреба на диета без глутен, но корисен за секоја диета. Тоа е доста калорично: 446 kcal на 100 грама. Апсорбира многу повеќе вода од која било друга, така што ќе треба да додадете повеќе вода, млеко или јајца. Можете исто така да додадете ленено семе за да го направите тестото повискозно.

Брашно од соја

Направено од мелена соја. Има кремаста нијанса и арома на орев. Хранливата вредност е 291 kcal на 100 грама. Има низок гликемиски индекс од 20, што го прави погоден за исхрана на дијабетичари. Бидејќи сојата може да биде алерген, не се препорачува да ја јадете доколку имате индивидуална нетолеранција или склоност кон алергиски реакции. Прави вкусни печива, тесто за домашни кнедли, а може да се додаде и во сосови како згуснувач. Брашното од соја има неутрален вкус и не ги совладува другите состојки во садот.

Брашно од леќа

Се користи за замена на пченицата во исхраната. Помага за намалување на вишокот килограми, го стимулира метаболизмот и го зајакнува имунитетот. Содржи 353 kcal на 100 грама. Обично, брашното од леќата не е вискозно, така што не може целосно да го замени пченичното брашно во рецепт.

Брашно од јаткасти плодови

Може да се направи од различни видови јаткасти плодови, на пример бадеми, ореви, индиски ореви, ф’стаци. Обично се користи како дополнителна состојка во печењето за да се додаде вкус на орев и арома на садот. Содржината на калории е 333 kcal на 100 грама.

Начин на употреба: Замената на пченичното брашно во пекарските производи со брашно од јаткасто овошје ги прави производите повоздушести и помеки. Тој е доста мрсен, па можете да ја намалите количината на масло во рецептот или целосно да го елиминирате. Можеби ќе ви требаат помалку течни компоненти бидејќи помалку апсорбира. Предноста на брашното од јаткасти плодови е тоа што печивата подолго остануваат меки и свежи.

Ленено брашно

Може да се конзумира доколку сте нетолерантни на глутен, бидејќи производот не го содржи. За време на обработката се одмастува, па затоа не содржи ленено масло. Има вкус на сусам. Обично се додава во сооднос од 10% од вкупната количина на брашно за печење. Содржи 236 kcal на 100 грама