Најбрзата тројка постигната во НБА лигата


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Само три секунди му беа потребни на Бади Хилд да ја заресе противничката мрежичка и тоа со шут за три поени.

Кошаркарот на Индијана во мечот против Кливленд успеа да погоди тројка кога на семафорот стоеше 11:57, шутираше само што дојде топката до неговите раце.

Навистина неверојатно, станува збор за најбрзата тројка во историјата на НБА откако се води оваа статистика од 1996 година.

Претходниот рекорд го држеше исто така кошаркар на Пејсерс, Реџи Милер. На него му беа потребни четири секунди.