Над 150 милиони цвеќиња на едно место – тоа го има само во волшебната градина во Дубаи


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Волшебната градина во Дубаи )Dubai Miracle Garden), е најголемата градина со природни цвеќиња на планетата.

Отворена е за посетители од 2013 година, а во неа се засадени повеќе од 150 милиони цвеќиња и се простира на 72 илјади квадратни метри. Цветовите се одржуваат со употреба на прочистена отпадна вода, а дневно се трошат повеќе од 700 илјади литри вода.

Во 2016 година, оваа градина била вклучена во Гинисовата книга на рекорди за најголемата скулптура направена од цвеќиња. Станува збор за скулптура во форма на Ербас А380 на Емирати.

Dubai Miracle Garden одамна стана омилена дестинација за многу љубители на природата и прошетките. Многу заљубени парови кои сакаат да се венчаат во градината доаѓаат и тука поради неописливо убавата околина. Во просек, 1,5 милиони луѓе го посетуваат ова место. Цената на билетот за возрасни е 13, а за деца 9 евра.