На „кралевите“ им олесна: УЕФА нема да го казни Рамос


Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде!


УЕФА одлучи да не отвора дисциплинската постапка против Серхио Рамос, кој иако беше суспендиран се симна на клупата на Реал за време на мечот со Јувентус.

Имено Серхио Рамос поради жолти картони не настапи на реваншот со Јувентус, но наместо од трибините капитенот завршницата од средбата ја проследи од тунелот, а во еден момент се најде и на клупата на „кралевите“.

Правилата налагаат суспендираниот играч да не доаѓа во допир со теренот, па во Мадрид стравуваа дека Рамос би можел да добие дополнителна санкција.

Во образложението на УЕФА се вели дека „ниеднаш не стапнал на ниво на кое се наоѓа теренот”, па поради тоа нема да биде отворена дисциплинска постапка.