На 82-годишна возраст почина холивудската ѕвезда Ракел Велч


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Холивудската актерска ѕвезда и некогашен секс симбол Ракел Велч почина на 82-годишна возраст по кратко боледување.

Велч прво го привлече вниманието со нејзината улога во Фантастично патување (1966), по што доби договор со 20th Century Fox. Нејзиниот договор го позајмиле на британското студио Хамер филм продукција, за кое го направила One Million Years B.C. (1966).

Иако имаше само три линии на дијалози во филмот, нејзините слики во бикини од срна кожа станаа најпродавани постери кои ја претворија во меѓународен секс симбол. Подоцна глуми во Bedazzled (1967), Bandolero! (1968), 100 пушки (1969), Мајра Брекинриџ (1970) и Хани Колдер (1971).

Преку нејзиното прикажување на силни женски ликови, кои и помогнаа да го скрши калапот на традиционалниот секс симбол, Велч разви уникатна филмска личност што ја направи икона на 1960-тите и 1970-тите. Нејзиниот подем до ѕвезда во средината на 1960-тите беше делумно заслужен за ставање крај на енергичното промовирање на русокосата бомба во Холивуд.

Таа доби награда Златен глобус за најдобра филмска актерка во мјузикл во 1974 година за нејзината изведба во Тројцата мускетари. Таа, исто така, беше номинирана за наградата Златен глобус за најдобра актерка во телевизиски филм за нејзината изведба во филмот Право на умирање (1987).

Во 1995 година, Велч беше избранa од списанието Empire за една од „100-те најсекси ѕвезди во историјата на филмот“. Плејбој ja рангираше Велч на третото место на нивната листа „100 најсекси ѕвезди на дваесеттиот век“.