Актуелно

На 7мај наредната година папата Франциск во посета на Македонија

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, на 7 мај 2019 година ќе оствари официјална посета на Република Македонија, соопштуваат од владината прес-служба.

– Неговата светост папата Франциск, прифаќајќи ја поканата на највисоките власти на државата и на Католичката црква, ќе оствари апостолско патување во Република Македонија, на 7 мај 2019 година, при што ќе го посети Скопје – родниот град на света Мајка Тереза, се наведува во соопштението од прес-службата на Владата.

Пред Македонија, папата Франциск од 5 до 7 мај ќе престојува во Бугарија каде што ќе ги посети градовите Софија и Раковски.

Advertisements
To Top