Мурињо троши богатство за дефанзивец во јануари!

Manchester United manager Jose Mourinho reacts during the English Premier League soccer match between Manchester United and Arsenal at Old Trafford in Manchester, England, Saturday, Nov. 19, 2016. (AP Photo/Rui Vieira)

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Англиските медиуми тврдат дека Манчестер Јунајтед би можел во јануари да добие големо засилување во дефанзивната линија и да го донесе Хосе Марија Хименез од Атлетико Мадрид.

21-годишниот стопер оваа сезона го загуби местото во првиот тим бидејќи Симеоне повеќе му верува на тандемот Савиќ – Годин, но Хименез важи за еден од најталентираните млади дефанзивци во светот.

Мурињо по секоја цена сака да ја засили одбраната во зимскиот преоден рок и во Хименез гледа идеално засилување.

Медиумите на Островот тврдат дека „црвените ѓаволи“ веќе почнале да работат на трансферот и спремиле понуда од 50 милиони евра за Уругваецот.

Доколку Атлетико Мадрид ја одбие оваа понуда Манчестер Јунајтед е спремен да ја активира откупната клаузула во договорот која изнесува 60 милиони евра.

Потсетуваме, Ерик Баи после рехабилитацијата од повредата ќе замине на Куп на африкански нации и нема да биде во тимот се до февруари, па Мурињо мора да донесе засилување на таа позиција.