Само викендов околу 10.000 цивили го напуштиле Алепо


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Речиси 10.000 цивили побегнале од источните делови на сирискиот град Алепо кон областите кои се под контрола на курдските и сириските сили, соопшти денеска Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Околу 10.000 луѓе ги напуштиле источните делови на Алепо во периодот од саботата навечер до неделата, тврди сирискиот центар, чие седиште се наоѓа во Лондон.

Како што се наведува во соопштението, најмалку 6.000 цивили заминале во населбата Шеик Максуд, која е под контрола на курдските сили, додека останатите побегнале во области кои се преземени од владините сили.