Мурињо спрема чистка: Стави 10 фудбалери на трансфер листа!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Како што пренесуваат англиските медиуми, дури 10 фудбалери на Манчестер Јунајтед се на излезните врати на клубот и Мурињо ќе се обиде да ги продаде во текот на јануарскиот преоден рок.

Мемфис Депај, Морган Шнајдерлин, Матео Дармијан, Маркос Рохо, Ешли Јанг и Сем Џонстон се фудбалери за кои Мурињо дал зелено светло за продажба, а токму за овие фудбалери постои и најголема заинтересираност.

Имено, повеќето од овие фудбалери веќе оствариле контакт со други клубови, па Манчестер Јунајтед сака да заработи од нивната продажба.

Притоа сигурно е дека клубот ќе го напушти Бастијан Швајнштајгер кој што воопшто е во плановите на Мурињо, но Германецот сигурно ќе замине без обештетување.

Не е исклучена можноста „Олд Трафорд“ да го напушти и некој од Дејли Блинд, Маруан Фелаини и Ентони Марсијал, доколку пристигнат задоволувачки понуди од некој клуб.