Мурињо ја „краде“ ѕвездата на Челзи


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Во Манчестер Јунајтед се убедени дека можат на лето да ја донесат ѕвездата на Челзи, Вилиан, тврдат англиските медиуми.

Мурињо и минатото лето се обиде да го донесе Бразилецот и наводно беќе имаше договор со агентот на Вилиан. Тогаш Челзи одби да се раздели со фудбалерот, но сега „црвените ѓаволи“ се убедени дека трансферот може да се реализира.

Вилиан има договор со Челзи до 2020 година, а „сините“ за неговата слобода ќе бараат најмалку 30 милиони фунти. На „Стенфорд Бриџ“ се очекуват големи промени на лето, почнувајќи од смената на тренерот.

Големи промени се очекуваат и на „Олд Трафорд“. Мурињо сака да го засили тимот на сите позиции за да може да се бори со Манчестер Сити за титулата.

Тимот најеројатно ќе го напушти Хуан Мата, а „Специјалниот“ смета дека Вилиан е идеална замена за Шпанецот.