Моментот кога полицаецот го застрела 17-годишниот Нахел и сведоштво на неговиот другар кој бил со него во автомобилот (снимка)


Лига на Шампиони: Нова сезона, нови очекувања! ↓↓↓


Немирите кои веќе шести ден ја тресат Франција започнаа откако полицијата во вторникот го уби 17-годишното момче Нахел во париското предградие Нантер.

Неговиот пријател, кој бил во автомобилот, објавил видео на социјалните мрежи во кое вели дека сака да ја претстави својата верзија за настаните бидејќи на социјалните мрежи се шират многу лаги. Тој кажа дека двајцата позајмиле мерцедес и решиле да се возат: „Не бевме под дејство на алкохол или дрога“, пренесува Макфакс.

Тие возеле по автобуската лента кога забележале дека ги следат полициски мотори со вклучена ротација, па застанале. Полицаецот потоа отишол до прозорецот од автомобилот, вели младиот човек, и му рекол на Нахел да го спушти. Исклучи го моторот или ќе те застрелам“, рекол полицаецот, тврди младиот човек од автомобилот.

Тој вели дека полицаецот потоа го удрил Нахел со кундакот од пиштолот, а потоа пристигнал друг офицер кој исто така го удрил Нахел со кундакот. Тврди дека првиот офицер потоа му ставил пиштол на главата на Нахел и рекол: „Не мрдај или ќе ти ставам куршум во главата“.

Младиот човек тврди дека другиот полицаец тогаш рекол: „Пукај го“.

Тој вели дека првиот полицаец потоа повторно го удрил Нахел со пиштолот, поради што го ослободил стапалото од сопирачката и автомобилот се движи напред. Тој тврди дека другиот службеник потоа пукал со оружјето, поради што Нахел стапнал на гас.

„Го видов како го боли, се тресеше. Удривме во бариерата“, вели тој.

„Се плашев. Излегов од автомобилот и истрчав. Мислев дека може да ме застрелаат. Затоа истрчав”, рекол тој и додал: „Шокиран сум од она што се случи пред мои очи, на мојот пријател“.

Полицаецот кој го застрела Нахел побара прошка од неговото семејство.

Јавниот обвинител Паскал Праче рече дека полицајците се обиделе да го запрат тинејџерот бидејќи изгледал млад и возел Мерцедес со полски регистарски таблички на автобуската лента. Тој, наводно, поминал на црвено светло за да не биде запрен, а потоа заглавил во сообраќајот.

Полицаецот рече дека се плашел дека тој и неговиот колега или некој друг може да бидат удрени од автомобил додека Нахел се обидел да избега, рече обвинителот.

Полицаецот е ставен под службена истрага за убиството и е задржан во притвор.