Министерот за надворешни Димитров порача: Жалиме за настраданите во Албанија, спремни сме да помогнеме


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Првиот човек на македонската дипломатија, Министерот за надворешни работи Никола Димитров, изрази жалење за загубата на животите во земјотресот во Албанија и подготвеност за помош.

„Длабоко жалиме за загубата на животите во земјотресот во Албанија. Ние сме подготвени да помогнеме. Нашите мисли се со народот на Албанија“, напиша утрово министерот Димитров на Твитер.

Во силниот земјотрес што изутринава го погоди регионот на албанскиот град Драч, според извештаите на медиумите во Албанија, животот го загубиле најмалку шест лица, а над 150 се повредени. Причинета е и голема материјална штета.