Спорт

Милан го сака дефанзивецот на Барселона

Жан-Клер Тодибо на почетокот на годината пристигна во Барселона како еден од најперспективните дефанзивци во Европа, но не може да се избори со конкуренцијата на „Камп Ноу“.

Младиот Французин до сега запиша само два настапи за Барселона, а во јануари би можел да ја промени средината.

За Тобидо интерес покажуваат англиските клубови, Баер Леверкузен, а сега во трката за неговиот потпис се приклучи и Милан.

Наводно Малдини веќе имал телефонски разговор со спортскиот директор на Каталонците, Абидал и сака да го донесе Тобидо на „Сан Сиро“.

Проблем во преговорите би можела да биде формулата на трансферот, бидејќи Барселона сака да стави „бај-бек“ клаузула со која ќе може да го врати дефанзивецот во наредните две години.

To Top