Мијалков на распит во СЈО за случајот Тортура (видео)


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков штотуку дојде во Специјалното јавно обвинителство, каде што треба да даде исказ за случајот Тортура, од каде видео материјал пренесува Нова ТВ.

Случајот што го покрена СЈО е во врска со апсењето на лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошкоски, ден по изборите во 2011.

Освен Мијалков осомничени се и командантот на специјалната едниица Алфи Ивица Антевски Пуки и др. припадници ан оваа еднициа. Тие се товарат за нечовечко постапување.

Мијалков е првоосомничен.