Михајловиќ ќе биде еден од десетмината избрани кои ќе бидат примени во „Куќата на славните на италијанскиот фудбал“


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Славниот српски фудбалер и тренер, прерано починатиот Синиша Михајловиќ е помеѓу десетмината избрани кои ќе бидат примени во „Куќата на славните на италијанскиот фудбал“.

Покрај Михајловиќ кој почина на 16-ти декември минатата година на церемонијата која ќе биде организирана на крајот на оваа сезоната вакво признание ќе добијат: Џанфранко Зола, Зидан, Мурињо, Алесандро Атобели, Кристијан Џирели, Ернесто Пелегрини и Ерно Егри Ербшајн.

„Куќата на славните на италијанскиот фудбал“ постои од 2011 година и беше основана од Фудбалскиот сојуз на Италија и Фондацијата „Музеј на Фудбалот“.

Членови досега се играчи, тренери, судии, менаџери и останати фудбалски работници кои оставија длабока трага во историјата на овој спорт.