Спорт

Меси ја даде првата изјава после освојувањето на наградата

Лео Меси синоќа беше прогласен за најдобар играч за 2019. година во избор на ФИФА, пишува Спортски.мк.

Аргентинскиот фудбалер ја доби наградата за најдобар, и ова е прва индивидуална награда за Меси уште од 2015. година. Меси претходната сезона беше брилијантен, а за Барселона и репрезентацијата на Аргентина на 58 натпревари постигна 54 погодоци.

Меси ја предводеше Барселона во одбраната на титулата во Шпанија, и до полуфиналето во ЛШ, каде овој тим доживеа шокантен пораз од Ливерпул во полуфиналето.

Во конкуренција за наградата покрај Меси беа Вирџил ван Дајк и Кристијано Роналдо, но Аргентинецот доби поголем број гласови и на крајот заврши на првото место.

„Ова беше прекрасен и емотивен ден бидејќи сето тоа успеав да го споделам со децата. Откако стигнавме се дружевме со одлични фудбалери и моите синови навистина уживаа. Исто така, голема чест е да се освои оваа награда и расположението поради тоа е уште поголемо.“ – изјави Меси и додаде:

„Можам да ви кажам дека нема никакви тајни. Единствената работа е што се уште го давам својот максимум и се обидувам да бидам се подобар, да освојувам што повеќе титули со екипата. Останатото доаѓа после тоа.“

Advertisements
To Top