Мартинез со искрена изјава за контроверзниот потег со „Златната ракавица“


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Aргентинскиот голман Емилијано Мартинез се најде во центарот на вниманието по вчерашното финале.

Голманот на Астон Вила беше прогласен за најдобар голман на Светското првенство, а потоа имаше контроверзно славје со освоената награда.

Мартинез наградата ја заслужи затоа што беше еден од најзаслужните во походот на Аргентинците и во вчерашното финале во 123. минута имаше спектакуларна одбрана кога Коло Муани излезе „еден на еден“.

Новинарите го запрашаа Мартинез за контроверзната прослава, а тој одговори дека тоа бил одговорот за оние кои исвиркувале.

„Го направив тоа затоа што Французите ме исвиркуваа. Такво однесување кај мене не поминува“, изјави Мартинез.