„Марка“ тврди дека Меси не сака да го продолжи договорот со ПСЖ – дали е можно враќање во Барселона?


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Сите досегашни најави и информации од Франција беа дека Меси наскоро ќе потпише нов договор со ПСЖ. Соработката на Меси истекува на лето и се тврдеше дека се е завршено и недостасува само официјализација.

Сепак, шпанскиот новинар Жерард Ромеро сега пренесува дека Аргентинецот повеќе не е сигурен дека сака да го продолжи договорот со Парижаните и почнал да размислува дали тоа да го направи.

„Од денес Меси не сака да го продолжи договорот со ПСЖ. Освојувањето на Светското првенство го промени начинот на кој Меси размислува. Сега повеќе го вреднува она што го има моментално, отколку што би можел да го има во иднина“, објави Ромеро.

„Марка“ тврди дека се е тоа е точно и појаснува дека Меси сега ја исполнил и последната цел која ја имал во кариератра и сега сака до крајот на кариерата онаму каде што сака да биде.

Играњето во француската Лига 1 не е мотив за ПСЖ, а ниту освојување на Лигата на шампионите со ПСЖ не го радува премногу.

Се најавува дека негово враќање во Барселона во овој момент може да биде реалност. Секако, за тоа да се случи Меси би морал да се откаже од голем дел од платата која ја заработува во ПСЖ.