Манчестер Јунајтед ја елиминираше Барса од Лига Европа


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Манчестер Јунајтед синоќа со пресврт славеше против Барселона и се пласираше во осминафиналето од Лигата на Европа, откако натпреварот во Каталонија заврши со 2:2, вечерва на „Олд Трафорд“, тимот на Ерик Тен Хаг славеше победа со 2:1.

Добро започнаа работите за Барселона кога Роберт Левандовски постигна гол во 18-тата минута од пенал. Јунајтед имаше негатива се до почетокот на второто полувреме кога Фред изедначи.

Бразилецот, Ентони кој влезе во второто полувреме во 73-тата минута го постигна својот прв гол за Јунајтед во европските натпреварувања и ги постави конечните 2:1. Мора да се истакне и интервенцијата на Рафаел Варан кога ја спаси топката на празниот гол на „црвените ѓаволи“.

Во останатите натпревари, Ајакс доживеа елиминација од Унион Берлин кој загуби синоќа со 3:1 откако пред една недела беше 0:0, Рома на домашен терен го совлада Салзбург со 2:0 и продолжи во следната фаза, додека на натпреварот, Рен и Шахтјор има продолженија.