Македонскиот кик-боксер Бобан Илиоски е нов европски шампион


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Maкедонецот Бобан Илиоски е нов шампион во кик бокс, откако триумфираше во финалето во Турција.

Утрово Бобан во борбата за златниот медал беше подобар од Христо Калајџиев од Бугарија со 3:0. За Македонија ова беше втор медал за Македонија на ова Европско првенство откако претходно Викторија Варадинова во женска конкуренција освои бронза.

Илиоски во категоријата до 86 килограми буквално ги збриша ривалите на патот до европско злато, бидејќи со убедливи 3-0 славеше против сите противници. на патот кон финалето ги победи Мартин Лоренц од Чешка, како и Борна Манојловиќ од Хрватска.