Македонија вмешана во аферата со наместени натпревари која ја тресе Белгија?!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Утрово во фудбалскиот свет избувна големата афера во белгискиот фудбал во која под истрага се најголемите белгиски клубови како Андерлехт, Гент, Гент, Бриж…

Нешто подоцна обвинителството од Белгија објави дека извршени биле 57 рации од кои 44 во Белгија, 13 во Франција, Луксембург, Кипар, Цргна Гора, Србија и Македонија.

Се наведува дека истрагата на белгиските служби траела една година и во тој период биле забележани сомнителни финансиски транскации.

Осомничените се под сомневање дека извршиле криминал со наместени натпревари и перење на пари.

Ќе потсетиме во акцијата беше уапсен познатиот хрватски стратег Иван Леко од Клуб Бриџ и еден од најпознатите менаџери Моги Бајат.