Лопетеги го обезбеди првото засилување за следната сезона!?


1/8 финале на СП: Мегваер пак е главна тема - 15 ден ↓↓↓Јулен Лопетеги ова лето на големо изненадување пристигна на кормилото на Реал Мадрид и одлично ја отвори сезоната во Примера со три победи.

Лопетеги ова лето остана без најдобриот фудбалер во тимот, Кристиано Роналдо за кого не беше донесена адекватна замена. Меѓутоа, шпанскиот стратег му даде повеќе простор на Бејл и Асенсио.

Сепак, Лопетеги смета дека му се потребни засилувања за следната сезона, а репрезентативната пауза ја искористи да „врбува“ едно.

Имено, Лопетеги во хотелот „Јитман“ во Мадрид имал разговор со својот поранешен играч од Порто и мексикански репрезентативец Хетор Ерера.

Шпансккиот тренер одлично го познава Ерера и сака да го донесе во „кралскиот“ клуб. Добра вест за Реал е што Мексиканецот на крајот на сезоната ќе биде слободен агент и може да пристигне без обештетување.