Лига Европа: Видете ги сите парови!


Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал! ↓↓↓Попладнево во седиштето на УЕФА, во Нион се одржа жребот за најмасовното натпреварување во Европа, па познати се сите 1/16 финални парови во Лига Европа.

На жребот имаше 32 тима, од кои 24 се квалификуваа преку групно натпреварување, а останатите 8 им се придружија после елиминацијата од Лига на шампиони.

Сите 1/16-финални парови!

Атлетик Билбао – Апоел
Легија Варшава – Ајакс
Андерлехт – Зенит
Астра – Генк
Манчестер Јунајтед – Сент Етјен
Виљареал – Рома
Лудогорец – Копенхаген
Селта – Шахтјор
Олимпијакос – Османлиспор
Гент – Тотенхем
Ростов – Спарта Прага
Краснодар – Фенербахче
Борусија Менхенгладбах – Фиорентина
АЗ Алкмар – Олимпик Лион
Апоел Бер Шеева – Бешикташ
ПАОК – Шалке 04