Ласерска епилација на бикини зона: Што треба да знаете

Ласерска епилација на бикини зона: Што треба да знаете

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Дали ве привлекува ласерската епилација на бикини зоната, но не знаете многу за неа и сте загрижени за нејзината безбедност? Во овој текст ќе ги откриете најважните работи за оваа постапка.

Ласерското отстранување на влакна брзо стана популарно кај понежниот пол поради долготраен ефект. Овој метод за отстранување на влакна го олеснува животот на оние кои сакаат да се ослободат од влакната на толку деликатно место како што е зоната на бикини. Користењето брич предизвикува иритација, а шеќерната паста остава вродени влакна.

Во овој случај, ласерското отстранување на влакна е вистински спас – 10-12 сесии се доволни за да заборавите на влакната на телото во годините што доаѓаат. Сепак, без разлика колку е популарна и ефикасна оваа постапка, постои прашање за безбедноста на нејзиното влијание врз здравјето на жените. Особено во чувствителна област.

Како функционира ласерската епилација на бикини зоната

Ласерското отстранување на влакна беше измислено во минатиот век сосема случајно: физичарот Теодор Мејман спроведе експеримент со ласерски зрак. Случајно ја ставил раката под изворот на светлина, а неколку недели подоцна забележал дека дел од влакната паднале од областа зафатена од ласерот.

Современите ласери изминаа долг пат и работат на следниов начин: пигментот меланин, кој им дава боја на косата и кожата, ги апсорбира светлосните бранови што ги емитува ласерскиот уред. Овој пигмент, кога се загрева, ги уништува клетките на зоната на раст на косата и садовите што ги опкружуваат. По неколку недели фоликулот на косата слабее и опаѓа.

Многу е важно кај кого одите за ласерско отстранување на влакна

Во рацете на неспособен техничар кој не е обучен за употреба на ласерски уред, отстранувањето на влакна може да доведе до следните последици:
Изгореници: и покрај фактот што современите уреди се опремени со систем за ладење за да ја направат постапката што е можно поудобна, ризикот од изгореници сè уште е присутен. Особено во деликатна област, ако изберете несоодветни параметри и дозволите ткивото да се прегрее.

Алергиска реакција: ласерскиот уред не може да предизвика алергии бидејќи самите светлосни зраци не се алергени за телото. Меѓутоа, ако претходно сте доживеале фотодерматитис (зголемена чувствителност на сончева светлина), тогаш ризикот од алергии се зголемува.
Фоликулитис: несакан ефект во форма на фоликулитис може да се појави поради зголемено потење, како и при посета на сауни и базени. Хиперпигментација: прекумерно производство на меланин, што доведува до затемнување на областите на кожата. Реакцијата се јавува кај оние кои се сончаат, па затоа се препорачува да одбиете ласерско отстранување на влакна доколку сте чест посетител на солариум или планирате патување до море.
Ласерска епилација на бикини зона: Трпението се исплати
Првите позитивни промени може да се забележат 2-3 недели по првата процедура. Самиот број на сесии се движи од 8 до 12. Бројот на повторувања зависи од индивидуалните карактеристики: бојата на кожата, бојата на косата и дебелината. Некои среќници по шестиот третман забораваат на сите проблеми со бричот. Но, треба да се запомни дека третманите за ласерска епилација на бикини зоната мора да бидат редовни. Бидејќи фоликулите на косата се во различни фази на раст, многу е важно да се осигурате дека секој од нив има шанса да биде засегнат.

Што треба и што не треба пред и по процедурата

Постојат одредени ограничувања по постапката. Бидејќи „топлината“ на ласерот останува во вашата кожа во следните 24 часа, во тој период мора строго да избегнувате теретана, сауна и топла када. Доколку го игнорирате овој совет, постои ризик да создадете прекрасна топла средина за размножување на бактериите и појава на дамки на кожата.
Но, што е најважно, после ласерско отстранување на влакна ќе мора сериозно да размислите за сонцето.
Дерматолозите советуваат да избегнувате потемнување и изложување на сонце што е можно повеќе пред и по третманот. Ако до моментот кога ќе одлучите засекогаш да се ослободите од несаканите влакна, веќе имате исончан тен, тогаш подобро е да почекате малку да избледи и дури потоа да започнете со третманите.

Ласерите се многу компатибилни со побледите типови на кожа, па дури и ако тенот изгледа одлично, понекогаш ја намалува ефикасноста на машината со блокирање на енергијата да стигне до коренот на косата. По завршувањето на курсот, ќе треба да користите крема за сончање со висок SPF секој ден. По постапката, ткивата стануваат почувствителни на ултравиолетовите зраци, па затоа е неопходно да се спречи појавата на хиперпигментација.

И покрај некои недостатоци, ласерското отстранување на влакна има многу предности. Не само што го решава проблемот од корен, во буквална смисла на зборот, туку и ја прави кожата совршено мазна и свиленкаста. Ниту еден друг метод на отстранување на влакна не дава таков резултат.