Ковачевски најави промени во партиското раководство на СДСМ


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Новиот претседател на СДСМ, Димитар Ковачевск, вечерва изјави дека ќе има промени во раководството на партијата, но сепак ќе останат и дел од актуелните функционери.

– Согласно со процедурите ќе имаме седница Централен одбор на која ќе ги информирам за разговорите со коалиционите партнери. Планирам да предложам неколку нови членови на ЦО и раководство на партијата кое ќе вклучува членови и на постојното, но и нови лица, изјави Ковачевски за ТВ24 по примопредавањето на функцијата претседател на СДСМ од досегашниот лидер Зоран Заев во седиштето на партијата.

Ковачевски не откри детали кој ќе замине, а кој ќе остане.