Вебкафе

Кој ќе направи селфи на оваа плажа му се заканува смртна казна

Властите од тајландското туристичко место Пукет, каде се наоѓа една од поатрактивните и повозбудливи познати плажи во светски рамки во чија близина е лоциран локалниот аеродром, воведоа и престрога смртна казна како максимална казна која може да ја добие оној кој ќе направи селфи на оваа плажа.

Последните години плажата Маи Кaо, која се наоѓа во близина на меѓународниот аеродром во Пукет стана популарна меѓу туристите, поради авионите во низок лет над нивните глави, што беше убава позадина за фотографиите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zsuzsi Török ?? (@zsuzstrk) on

Но, поради безбедноста, тајландските власти решија на ваквата атракција да и стават крај. Тие предупредуваат дека фотографирањето може да биде опасно во иста мерка како дроновите и ласерите, кои ги збунуваат пилотите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Путешествия с Милыми (@trip_with_dears) on

„Ќе поставиме безбедносна зона во која фотографирањето ќе биде најстрого забрането. Надвор од таа зона туристите и локалните жители ќе може слободно да се фотографираат како и до сега” , велат од управата на аеродромот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nastya ? (@anastasiiiiaa__) on

На оние, кои нема да ги почитуваат забраните, им се закануваат високи казни, а максималната е смртна казна.

To Top