Кисинџер до Путин: Нека влезе Украина во НАТО, така и вие ќе бидете побезбедни


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Бившиот државен секретар на САД и еден од највлијателните живи дипломати на светската политичка сцена, Хенри Кисинџер, очигледно се премисли за влезот на Украина во НАТО и испрати шокантен совет до рускиот претседател Владимир Путин.

Магазинот „Економист“ направи интервју со Кисинџер, кој на крајот на мај треба да го прослави својот стоти роденден.

Во ова интервју, легендарниот шеф на Стејт департментот во претседателските администрации на Ричард Никсон и Џералд Форд, кои се противеа на приемот на Украина во НАТО од почетокот на руската агресија врз Украина, сега рече дека е подобро за безбедноста на Европа да дозволи Киев да се приклучи на Алијансата, бидејќи нејзините територијални претензии нема да може да ги спроведе на национално ниво, туку ќе биде под контрола на сојузниците.

– Ова што сега го зборуваат Европејците според мене е крајно опасно. Затоа што Европејците велат: Не ги сакаме во НАТО, затоа што се премногу ризични. Но затоа ќе ги вооружиме до заби и ќе им го дадеме најнапредното можно оружје – изјави Кисинџер.

Тој рече дека војната во Украина е катастрофална грешка на рускиот претседател Владимир Путин, но дека за тоа не е без вина ниту Западот.

– Кога би разговарал со Путин, би му рекол дека е побезбеден доколку Украина влезе во НАТО – изјави Кисинџер.

Тој оцени дека пред крајот на годината се можни „вистински преговори“ меѓу Украина и Русија, а тоа ќе го овозможи Кина.

Кисинџер го пофали украинскиот претседател Володимир Зеленски како „исклучителен лидер“ за прифаќањето на дипломатските напори на Кина за мир во Украина.