Како исхраната влијае на промените во расположението?

Како исхраната влијае на промените во расположението?

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Добро е познато дека нездравата исхрана може да предизвика промени во расположението. Научните студии докажуваат дека исхраната влијае на промените на расположението.

Флуктуации на шеќер: исхрана и промени во расположението

Флуктуациите на шеќерот во крвта и нерамнотежата на хранливите материи често се виновни за анксиозноста и промените во расположението. Без постојан извор на енергија од храната што ја јадеме, нашиот ум и тело не функционираат добро. Еве како некои нездрави навики во исхраната можат да го променат вашето расположение и емоционална благосостојба.

Прескокнување оброци. Прескокнувањето оброци, особено појадокот, може да доведе до ниско ниво на шеќер во крвта. Ова веројатно ќе предизвика да се чувствувате слаби и уморни.
Елиминирање на цела група на храна. Ако ја намалите разновидноста на храна во вашата исхрана, можеби ќе ви биде потешко да ги добиете сите хранливи материи што ви се потребни. Ниското ниво на цинк, железо, витамини од групата Б, магнезиум, витамин Д и омега-3 масни киселини се поврзани со лошо расположение и намалена енергија.
Јадењето премногу рафинирани јаглехидрати. Високиот внес на нездрави, преработени јаглехидрати, како што се белиот леб и колачи, доведува до брз пораст и пад на нивото на шеќер во крвта. Ова може да доведе до пад на нивото на енергија и раздразливост.

Научни студии: исхраната влијае на промените во расположението

Покрај расположението и општата благосостојба, улогата на храната и урамнотежената исхрана во менталното здравје е многу сложена и останува целосно да се разбере. Сепак, бројот на студии кои ги поврзуваат овие два фактори расте со брзо темпо. Во последниве години, постојат докази кои укажуваат дека храната може да придонесе за развој, превенција и третман на ментални нарушувања, вклучувајќи депресија и анксиозни нарушувања.
Истражувачите исто така повнимателно разгледуваат зошто исхраната може да влијае на менталното здравје. Студиите ги истражуваат ефектите на исхраната врз микробиомот на цревата (збирката на бактерии кои живеат во нашите црева), невропластичноста (способноста на мозокот да ја менува структурата, спроводливоста и функцијата), оксидативниот стрес (оштетување на клетките) и хроничното воспаление.

Иако имаме уште многу да научиме за влијанието на исхраната врз проблемите со менталното здравје, доказите сугерираат дека здравата исхрана може да има заштитен превентивен ефект. Всушност, многумина веруваат дека правилната или урамнотежена исхрана е исто толку важна за менталното здравје како и за физичкото здравје. Еве неколку позитивни промени што можете да ги направите за да ја подобрите вашата исхрана и да го поддржите вашето ментално здравје:

  • Јадете во редовни интервали во текот на денот.
  • Изберете помалку рафиниран шеќер и јадете повеќе цели зрна.
  • Додадете протеини во секој оброк.
  • Јадете разновидна храна.
  • Вклучете храна богата со омега-3, како што е масна риба, во вашата исхрана.
  • Одржувајте здрава телесна тежина.
  • Пијте многу течности, особено вода.
  • Вежбајте редовно.

Следењето на здрав план за исхрана може да ви даде енергија и да ви помогне да се чувствувате подобро. Иако правилната исхрана е важна компонента на вашата емоционална благосостојба, таа не е замена за соодветна здравствена заштита. Ако имате загриженост за вашето ментално здравје, разговарајте со вашиот лекар.