Како да разговарате за сексуалните фантазии со вашиот партнер

Како да разговарате за сексуалните фантазии со вашиот партнер

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


На многу жени им е непријатно да му ги откријат своите најдлабоки желби на партнерот. Како да зборувате за сексуалните фантазии со партнерот?

Што ве спречува да зборувате за вашите желби? Може да има многу причини – од банално чувство на срам до недостаток на такво искуство и страв да не го навредите партнерот на некој начин. Ако мислите дека зборувањето за фантазии ќе ја оштети вашата врска, се лажете. Само затоа што му ги откривате вашите фантазии не значи дека тој не е добар љубовник.

Неискажаните желби водат до тоа дека секој од партнерите живее во своите фантазии и не ги реализира во пракса, лишувајќи се и себеси и партнерот од посакуваното задоволство. Како резултат на тоа, партнерите се оддалечуваат едни од други.
Како да зборувате за сексуалните фантазии: Водич за срамежливите.

Започнете со бакнеж

Ако сакате да го подобрите вашиот сексуален живот и да научите да зборувате за вашите најдлабоки желби, започнете со мали – бакнувања. Бакнежите симболизираат посебен третман и длабока љубов. Паровите чиј однос е заладен, престанат да се бакнуваат уште пред да престанат да спијат еден со друг. Значи, бакнежот не е само симбол на нежни чувства, туку и на вистинска страст. Обрнете внимание на вашиот партнер. Како го доживува бакнежот? Дали се бакнувате помалку отколку на почетокот на врската? Дали уживате кога партнерот ве бакнува?

Бакнежот на усните понекогаш е поемотивен од допирањето на гениталиите. Иако второто може да испадне многу попријатно. Многумина од нас таквиот бакнеж го доживуваат како нешто поинтимно, нешто лично. Но, дали нашиот партнер секогаш не бакнува онака како што вие сонувате? Се разбира не. Никој не може да ви ги чита мислите и да ви приреди задоволство онака како што сте замислиле ако не го кажете тоа.

Најважното нешто што можете да го направите кога се бакнувате е да побарате од вашиот маж да ве бакнува на начин на кој тој би сакал да го бакнат. Ќе се изненадите колку многу можете да научите за вашиот партнер со еден краток бакнеж.

Истиот трик може да се направи и со други активности – можеби благите милувања го возбудуваат многу повеќе од силен излив на страст. Не знаеме секогаш да разговараме за интимни теми дури и со личност со која сме многу блиски. Затоа понекогаш е полесно да се покаже отколку да се каже гласно. Следниот пат променете ги правилата на игра и покажете му какви допири, бакнувања и милувања ви се допаѓаат.

Покажи со пример

Чувството на срам кога се разговара за еротски фантазии многу ја попречува врската. Секое незадоволство порано или подоцна ќе кулминира и ќе доведе до раздор. Запрашајте се: колку време помина откако разговаравте со вашиот партнер за еротски фантазии? Какви чувства доживувате? Дали можевте искрено да опишете што сакате? Ако ви е непријатно да зборувате на такви теми, обидете се да го разгледате од поинаков агол. Покажете му што сакате и како сакате. Пуштете филм што го покажува токму она што го сакате.

Додадете романса

Првото нешто што се губи во врските е романтиката. И таа значи многу. Кога последен пат сте го изненадиле партнерот со нешто ситно? Бакнеж во минување? Прегратка? Сето ова може да ја зајакне несигурната врска и да ја разбуди заспаната страст. Во таква атмосфера многу е полесно отворено и без страв да зборувате за интимност и да ги искажувате вашите сексуални фантазии. Ако на вашата врска и недостасува романса, размислете како сте го поминале времето на почетокот на врската. За пар со 10 години брачен животен стаж, дури и одењето во кино е романтично, бидејќи излегувањето од секојдневието не е така лесно.

Внесете некои новости во вашето секојдневие

Монотонијата е главниот непријател на сексуалниот живот. Ако одамна сте уморни од се што се случува во вашата спална соба и точно го знаете алгоритмот на дејствија, превртете ја играта. Нема потреба да плашите маж со костим за домино дама ако не сте за тоа. Некои парови сметаат дека е корисно да се релаксираат со играње игри на табла или гледање филмови кои поттикнуваат разговори за секс.

Не е лесно да научите отворено да разговарате за вашите сексуални желби со партнерот. Не знаете со кои зборови да започнете и како да го направите разговорот удобен за двајцата. Затоа, соодветната позадина ќе стане ваш асистент. Прелистајте списание, гледајте филм, играјте еротска игра – изберете пријатен настан што ќе ве намести на вистинската фреквенција. Тогаш разговорот може да започне со едноставно прашање: „Дали би сакале да го пробате ова или „Дали ви се допаѓа ова?

И што не треба да правите

Она што дефинитивно не треба да го правите е да започнете со поплаки или приговори. Фразата како „Не ме задоволуваш“ или „Не ми се допаѓа како стана нашиот секс“ ќе предизвика отпор. Дефинитивно не е можно да разговарате за вашите желби во вжештена атмосфера.

Запомнете: ако вашиот партнер, како и вие, молчи за своите фантазии, тоа не значи дека ги нема. Можеби тој нема храброст или можност да го покрене ова прашање. Понудете му една и вашата врска ќе добие вредна инфузија. Зборувајќи за себе, не заборавајте искрено да го прашате партнерот: што сака, што би сакал да проба, што повеќе го возбудува? Првичните разговори можат да бидат непријатни и да ве остават и двајцата ранливи. Критиката и исмевањето на фантазиите може долго да го одложи повторувањето на ова искуство. Затоа, не ги отфрлајте неговите идеи толку брзо и не очекувајте да ве слушне уште при првиот обид.