Изјава на премиерот Заев по средбата со Гаши од Алтернатива


Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!?


Премиерот Зоран Заев имаше неколку часовна средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши во Клубот на пратеници.

„Разговаравме за многу важни работи , за кои требаше да се вратиме наназад . Можното идно коалицирање ќе биде врз основа на програмски принципи, што е позитивно , рече Заев.

Станува збор за неразвиени региони , како липковскиот регион ,како и за социјалните програми.

Втор дел е амбициозниот осврт на Алтернатива, зашто меѓу нив има логична поделеност дали да се влезе во Влада, што за мене е разбирливо. Одговорноста за државата ги исправува за новното идно вклучување во Владата.

Одлуката не ја донесовма денеска , рече Заев. СДСМ се подготвени за решенијата, што ќе бидат договорени. Ќе продолжат разговорите следната седмица.