Испиша историја: Американка на 15 години стана најмлада тениска шампионка!


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Младата американска тенисерка Коко Гауф влезе во историјата откако стана најмладата тенисерка, со само 15 години, која освоила ВТА турнир.

Коко Гауф го освои турнирот во Линц, откако во финалето ја победи Јелена Остапенко со 6-3, 1-6 и 6-2.

Американката на тој начин стана најмладата тенисерка, која освоила ВТА-титула, откако тоа го направи Никол Ваидишова од Чешка во 2004 година.

„Јас сум само во шок, ова е мојот прв ВТА трофеј. Лудило. Не верував дека ќе влезам во главната жрепка на турнирот, а го освоив како „среќен губитник“. Пред првиот круг, татко ми рече дека не можете да изгубите двапати во исто натпреварување. Тој беше во право“, изјави Гауф.