Искуства на вистински жени: Каква е навистина врската со помлад маж

Искуства на вистински жени: Каква е навистина врската со помлад маж

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Врската помеѓу постара жена и помлад маж е сè уште ретка и прилично табу во нашето општество. А како тоа изгледа во реалноста, дознаваме преку искуството на вистинските жени.

Во The Idea of ​​You, долгоочекуваниот нов филм со Ен Хатавеј и Николас Галицин во главните улоги, 40-годишната самохрана мајка Солен се среќава и започнува романса (на фестивалот Коачела) со Хејс Кембел, згодна и дива 24-годишна возраст. годишен музичар. Изненадувачки, колку што Хејс ја следи, Солен не може да се помири со идејата тие да бидат заедно, мислејќи дека нема шанси нивната врска да трае.

И, ако бидеме искрени, повеќето од нас со ист став ќе пристапат на темата помлад маж – постара жена. Како може да трае таква врска? Мажите се смируваат подоцна и таа има толку многу обврски. Таа попрво ќе ја изгуби својата убавина, а тој ќе биде во полна сила. Таа минува низ менопауза, а тој е во најдобрите години. Но, сето тоа се предрасуди и предрасуди. Ајде да слушнеме од вистински жени: како изгледа врската со помлад маж во реалниот живот?
Романсистката Аша Елиас од Мајами отворено зборуваше за нејзината врска со 7 години помлад маж.

Како изгледа врската со помлад маж?

Еднаш бев во брак со постар маж (помлада сум од него 14 години). Поминавме 13 години заедно и имавме успешен и љубовен брак – додека таа љубов не се изгуби некаде. И сега, за среќа, имаме топол договор за сородителство што го спроведуваме со почит и негуваме блиско пријателство. Нашата разлика во години не беше клучен фактор за разделбата, но ако бидам искрена, ќе признаам дека беше важна. Кога се запознавме имав 25 години и преку нашата врска прескокнав дел од младоста. Затоа, кога раскина врската, сакав се да надоместам.
Но, јас сум мајка. Имам обврски. Исто така, значително ми е намален капацитетот за забава. Повторно, не можев да одолеам да одам на соло вечер за девојки секогаш кога децата беа кај тато за време на викенд. Јас и моите пријатели вечеравме и пиевме, можеби и малку ќе танцувавме и ќе пристигневме дома во диви 23:30 часот. Кога конечно почнав да излегувам, мислев дека ќе ме сметаат за престар или со премногу багаж, а се покажа дека најголем интерес покажаа момците кои беа помлади од 5 до 15 години. Но, тоа не беше за мене, тој концепт ми беше туѓ.

Она што се случи потоа е срамно клише. Започна со фантазија – млад, убав дечко во мојата теретана со светли очи и издлабено тело директно од корицата на романтичен роман од 90-тите. З беше забавно да се гледа, но знаев дека ме гледа на ист начин. Ретко разговаравме, а кога зборувавме, тој велеше како: „Леле, изгледаш толку добро за твои години“, што во голема мера и го кажуваш на мајката на твојот пријател.
Немаше шанси да се интересира за мене, не ни помислив на тоа. Но, тој почна да ми праќа пораки, а потоа да прави шеги. Одеднаш сфатив дека тоа што имам 40 години не значи дека младите не ме забележуваат, беше заљубен во мене.

Со него почнав чисто сексуална врска. Затоа што, добро, зошто да не? За прв пат по децении, не обрнував внимание на мојата возраст. Си дозволив да поминувам време со него едноставно затоа што ме натера да се чувствувам добро, а не затоа што требаше да води некаде. Ја имам мојата кариера, моите деца, моето здравје. Што ќе се каже, сè што ми треба. Секој партнер што доаѓа во мојот живот е бонус, но не и неопходен за мене. Шест месеци подоцна, јас и тој сме некаде во тесниот јаз помеѓу варијантата и врската. Во шармантен пресврт на заплетот, девојката сега од теретана излегува дека е „стара душа“. Чисти, готви и легнува во 21 часот повеќето навечер. Сепак, свесена сум дека нашата врска не може да трае: тој сака да основа семејство еден ден, а најдоброто што можам да му го понудам е комбинирано семејство.

Дали општеството ги осудува односите со помлади мажи?

Не е важно што јас и тој веројатно нема да издржиме вечно. Засега ми оди добро – физички, емоционално и интелектуално. Секогаш ќе се навраќам на ова време и ќе се смеам – затоа што беше пикантно и забавно, затоа што ме насмеа со својот смешно момчешки шарм и затоа што се покажа дека мојот љубовен живот не заврши со развод и средна возраст. Мојата вредност не беше изгубена поради неколку несовршености: стомак, брчки и малку опуштена кожа.

Кога се омажив за бившиот бев „дете на невестата“ и „спонзор“. Сега често ме нарекуваат MILF, „пума“. Разбирам. Општеството осудува, особено кога станува збор за сексуалниот живот на жената. Ова не е ниту револуционерно, ниту изненадувачки. Но, не ми е гајле. Не затоа што сакам да го променам општеството, туку затоа што не гледам причина да не го правам тоа што го сакам.
Кога сум со него, не размислувам за нашата разлика во години – освен ако не видиме ѕвезда на телевизија и таа го потсетува на средното училиште, а мене на громогласните дваесетти. Ќе ве оставам со една последна забелешка пред да се вратам во кревет со мојот млад љубовник: Кога би можел да го сменам наративот за средовечните жени, би нагласила дека не треба да се дефинираме како губитници, туку оние што ги добиваат. Затоа што ова се златни години, години кога можеме да престанеме да размислуваме за иднината и кога конечно можеме да уживаме во сегашноста.