Имате темни кругови под очите? Можеби имате недостаток на ОВОЈ витамин

Имате темни кругови под очите? Можеби имате недостаток на ОВОЈ витамин

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Ако некое време се борите со темните кругови под очите, а веќе сте пробале креми и лекови „направете сами“, можеби е време да погледнете малку подлабоко во причините за темните кругови.

Дали темните кругови под очите се знак на болест?

Во повеќето случаи, темните кругови под очите се козметички проблем, а не медицински. Доколку не знаете, периорбиталните вени (крвните садови) под вашите очи може да се појават поизразени во одредени ситуации, како што се сезонски алергии или воспалителни состојби. Во принцип, како што старееме, го губиме масното ткиво околу очите. Фактот што го создава ова карактеристично засенчување околу очите.

Тука има многу виновници, од слаба циркулација на крвта до недостаток на витамини и други хранливи материи.

Каков недостаток предизвикува темни кругови под очите на кожата?

Недостатоците на витамини поврзани со темните кругови вклучуваат витамини Е, Д, витамин К, А и Б12. Дополнително, недостатокот на железо е исто така главна причина за темните кругови.

Очигледно, недостатокот на железо може да биде виновникот за темните кругови околу очите. Кога телото не добива доволно железо, го спречува производството на хемоглобин, кој е одговорен за пренесување на кислород до ткивата.

Недостатокот на железо обично се манифестира како анемија и луѓето често го игнорираат. Најчести симптоми на недостаток на железо се вртоглавица, замор, отежнато дишење и неправилно чукање на срцето. Поради слабото снабдување со кислород и слабата циркулација на крвта, луѓето со недостаток на железо, исто така, често имаат ладни раце и нозе.

Како што можеби забележавте, еден од знаците на недостаток на железо е бледата кожа. Нешто што е особено видливо на лицето, каде што кожата е потенка. Областа околу очите е уште потенка, што ги прави крвните садови повидливи.

Недостаток на витамин К

Која е врската помеѓу темните кругови и витаминот К? Витаминот К1 го регулира згрутчувањето на крвта, додека витаминот К2 служи за транспорт на калциум на вистинските места и контрола на неговото ниво. Нешто што помага и во правилната апсорпција на витаминот Д. Храна богата со витамин К се доматите, карфиолот, цвеклото и калинките. Што се однесува до надворешната апликација, кремот со витамин К може да направи чуда на крвните садови околу очите.

Што е со недостатокот на витамин Б12 и темните кругови под очите?

Друг витамин за кој треба да зборуваме е Б12. Овој витамин е силно поврзан со производството на железо и црвени крвни зрнца. Кога нивоата на Б12 се ниски, веројатно ќе се појави дефицит на железо. Б12 помага и во создавањето на коскената срцевина. Севкупно, витамините Б се од витално значење за метаболизмот и производството на енергија.

Иронично, ако тие се отсутни во телото, тие можат да го нарушат режимот на спиење, што може да ги влоши темните кругови и да направи вашата кожа да изгледа досадна. Затоа погрижете се вашата исхрана да вклучува храна како месо, млеко, зелен лиснат зеленчук, домати, јајца, јаткасти плодови и морска храна.