Храна која го забрзува стареењето

Храна која го забрзува стареењето

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Доколку сакате да бидете долговечни и здрави, тогаш намалете го внесувањето на овие намирници…

Ние сме она што го јадеме, па ако консумираме храна која не е здрава, која содржи адитиви и многу додадени шеќери, тогаш не можеме да очекуваме да бидеме долготрајни и здрави. Иако препораката на многу нутриционисти е да се јаде сè во умерени количини и дека исхраната треба да биде што е можно поразновидна, постојат намирници кои мора да ги јадете во минимални количини, бидејќи токму овие намирници влијаат на стареењето на организмот и предизвикуваат вашиот кожата да биде сува, збрчкана и старата.

Еве за која храна станува збор:

Шеќер

Шеќерот ги уништува протеините и липидите, доведува до зголемување на телесната тежина и генерално му штети на организмот доколку се консумира во големи количини. Затоа мора да го ограничите шеќерот и да избегнувате храна која е збогатена со него.

Пржена храна

Пржената храна содржи огромен број на нездрави масти кои и штетат на нашата кожа и тело и доведуваат до неправилно функционирање на кардиоваскуларниот систем. На овој начин се намалува снабдувањето со крв во кожата и затоа кожата изгледа поопуштено и позбрчкано.

Алкохол

Алкохолот во телото собира токсини кои најмногу се концентрирани во кожата. Иако некои од овие токсини се излачуваат преку потта, тие ја оштетуваат кожата и ја прават нездрава и побрзо старее.

Сол

Големото количество сол доведува до задржување на течности во телото, што лошо влијае на кожата, која поради тоа станува потешка и порастегната и збрчкана.

Кафе и пијалоци кои содржат кофеин

Кофеинот има спротивен ефект од солта и црпи вода од телото, што предизвикува нашето тело и кожа да бидат дехидрирани, што доведува до забрзано стареење и оштетување.