Хан и европратениците денес на средби со политичките лидери, еве ја агендата


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан и тројцата европратеници Едвард Кукан, Иво Вајгл и Кнут Флекенштајн денеска ќе престојуваат во Скопје и ќе имаат средби со лидерите на парламентарните политички партии и со претседателот Ѓорге Иванов.

Целодневната агедна почнува по координативниот состанок на пратеничките групи за продолжување на Конститутивната седница во Собранието.

Агенда:

12.40, средба со Мендух Тачи, ДПА

13.00, средба со Билал Касами, Беса

13:50, средба со Зијад Села, Алијанса за Албанците

14.55, средба со Али Ахмети, ДУИ

16.10, средба со Зоран Заев, СДСМ

17.45, средба со претседателот Ѓорге Иванов

20.15 – средба со Никола Груевски, ВМРО-ДПМНЕ

21.45, Изјава за медиумите на Хан и на европарламентарците

Хан и европратениците нема да се сретнат со претставници на граѓанското општество, потврди вчера портпаролката на Европската Унија Маја Коцијанчич.