ГВАРДИОЛА ШОКИРАН: Саркастично му се заблагодари на обезбедувањето!

Пеп Гвардиола беше видно изнервиран после, но и пред натпреварот со Ливерпул во кој неговиот Сити беше поразен со 3:0.

Автобусот на Манчестер Сити на патот до легендарниот стадион беше нападнат од фановите на Ливерпул. Имено, рутата по која поминуваше автобусот на „граѓаните“ беше преполна со фанови на „црвените“ кои користеа пиротехника и фрлаа предмети по автобусот.

По доаѓањето на „Енфилд“, тренерот на Манчестер Пеп Гвардиола саркастично му се обрати на клупското обезбедување.

„Ви благодарам што не заштитивте“, дофрли Пеп пред влегувањето и иронично повтори.

„Ви Благодарам. Навистина го ценам тоа што го направивме за нас. Срамота!“

Гвардиола и после натпреварот изјави дека е непријатно изненаден од приредениот дочек.

„Морам да признаам дека не очекував вакви сцени. Пред мечот се најавуваше дека може да се случи вакво нешто, па полицијата требаше да реагира. Во шок сум и не можам да верувам дека Ливерпул вака не пречека. Нормално, не мислам на клубот, туку на градот и граѓаните“, изјави Пеп.