Денес облаци и дожд – следи сончев велигденски викенд


Дерби до Дерби! Комплетен фудбалски викенд ↓↓↓


Во Македонија денес ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд. Врнежите ќе бидат поинтензивни во северните и централните делови , каде локално се очекува да наврнат над 25 литри на мерат квадратен.

Ќе дува умерен до засилен северен ветер кој ќе предизвика значително опаѓање на дневните температури. Според Управата за хидрометеоролошки работи температурите ќе се движат од 8 до 18 степени. Променливо облачно и врнежливо време ќе има и во сабота.

До сабота ќе има врнежи од дожд, а за време на Велигденските празници ќе биде стабилно, суво и релативно топло.

Во петок ќе дува умерен до засилен северен ветер кој ќе предизвика значително опаѓање на дневните температури.

Во петок и сабота максималните температури ќе достигнат до 19 степени, а во недела и понеделник до 23 степени.