Гвардиола не застанува – порача три нови засилувања


Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде!


Манчестер Сити е супериорен во Премиер лигата оваа сезона, но во ЛШ беше елиминиран во полуфиналето, па Гвардиола сака значително да го засили тимот за следната сезона.

Примарна цел на „граѓаните“ останува освојувањето на Лигата на шампиони, а Гвардиола планира три засилувања – едно во одбраната и две во редот за врска.

Имено, Гвардиола смета дека му е потребен еден искусен стопер, а прва цел е Лео Бонучи. Како алтернатива се споменува Џони Еванс.

Како засилување за средниот ред се споменува Фред од Шахтјор како и Жоржињо од Наполи.

Што се однесува до офанзивниот дел Ријад Марез од Лестер и понатаму останува на радорот, но на спосокот на Гвардиола се наоѓаат уште Томас Лемар од Монако и Леон Баили од Баер Леверкузен.