Груби: ДУИ од СДСМ не бара промена на Уставот


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Шефот на кабинетот на Али Ахмети, Артан Груби за Радио Слободна Европа потврди дека нивниот предлог-закон за јазици е апсолутно во согласност со Уставот и, како што додаде, за него нема компромиси.

Со ова практично се елиминира едно од почетните несогласувања. Имено ДУИ, Беса и Алијансата за Албанците во заедничката платформа бараа промена на Уставот во кој ќе се утврди дека „македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Македонија.

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, пак, инсистираше дека за нив е прифатливо се што е во рамките на Уставот.