Германија останува без гас до сабота – Москва го исклучи „Северен тек 1“


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Русија во средата го исклучи протокот на гас низ најголемиот гасовод во Европа, интензивирајќи ја економската војна меѓу Москва и Брисел и зголемувајќи ги изгледите за рецесија и енергетска рационализација во некои од најбогатите европски земји.

Протокот падна на нула во Северен тек 1, кој се упатува кон Германија преку Балтичкото Море, покажуваат податоците од влезната точка на Северен тек во германската гасоводна мрежа.

„Нема да има гас за Германија до раните утрински часови во сабота“, објави руски „Газпром“.

Европските влади стравуваат дека Москва би можела да го продолжи тој период поради западните санкции наметнати по инвазијата на Украина и веруваат дека рускиот претседател Владимир Путин ја користи енергијата како воено оружје.

Понатамошните ограничувања на европските испораки на гас би ја влошиле енергетската криза во која веќе се забележани скокови на големопродажните цени на бензинот за повеќе од 400 отсто од август минатата година, создавајќи криза за трошоците на животот за потрошувачите и отежнувајќи ги компаниите да работат и ги принудуваат владите да потроши милијарди за да го олесни товарот.

Москва, која веќе го намали снабдувањето преку Северен тек 1 до 40 отсто од капацитетот во јуни и 20 отсто во јули, ги обвинува проблемите со одржувањето и санкциите кои според неа го спречуваат враќањето и инсталирањето на опремата.

„Газпром“ објави дека последниот потег е неопходен за одржување на единствениот преостанат компресор на гасоводот.