Фудбалот има нова ѕвезда: Мбапе рекордер во Лигата на шампиони!

Фудбалерот на Монако, Килијан Мбапе е новата ѕвезда на светскиот фудбал, а од синоќа е и рекордор во Лигата на шампионите, откако блесна во дуелот против Борусија во Дортмунд.

Младиот Французин постигна два гола во четвртфиналето и стана најмладиот фудбалер во историјата на кого му успеало тоа, со само 18 години и 113 дена.

Освен тоа, Мбапе е втор најмлад стрелец во четвртфиналната фаза од Лигата на шампионите бидејќи пред него остана Бојан Кркиќ со 17 години и седум месеци откако тој погоди на 1 април 2008 година против Шалке.

Мбапе дебитираше во дресот на Монако минатата сезона, но оваа го покажа сиот свој раскошен талент и досега веќе има 21 гол во сите натпреварувања иако уште е тинејџер.