Еве што може да се случи со вашето тело, ако секојдневно пешачите барем 30тина минути


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Секојдневно луѓето минуваат барем половина час сурфајќи на интернет, листајќи ги објавите на социјалните мрежи или седејќи на фотеља и гледајќи телевизија. Од друга страна, ако одите само минути дневно, би можеле да имате многи повеќе корист, барем кога здравјето е во прашање.

1. Ќе согорите околу 150 калории

Зависно од теренот и брзината на одењем, одејќи половина час согорувате околу 150 калории.

2. Се чувствувате смирено

Одењето опушта, дури и ако не сте во природа, веќе на споменатите улици во бучава.

3. Нозете ќе ви бидат поцврсти

Само 30 минути одење дневно, одлично е за тонирање на мускулите. Ако по секојдневна прошетка одлучите двапати неделно да одработите тренинг, ќе забележите уште подобри резултати.

4. Би можеле да ги намалите проширените вени

Редовното одење ја намалува појавата на болка од варикозните вени, откриваат експертите од Клиниката во Кливленд.

5. Ви го подобрува варењето

По оброкот неојте да седнете пред телевизор или да одморате. 30-минута прошетка ќе ви го забрза дигестивниот систем и ќе го оддржува шеќерот во крвта во границата на нормала.

6. Ќе бидете креативни

Во прошетката можете да понесете креација,
Ќе ве изненади вашата креативност, а би било штета да не ги запишете сите идеи на лист хартија.

7. Можете да одработите многу задачи

Одејќи можете да го користите својот телефон, а тоа значи и да обавите работни разговори и да одговорите на електронските пораки или само да им се јавите на семејството и пријателите.

8. Ќе ве поттикне на активност

По неколку недели одење тоа ќе ви стане рутина, а првите резултати можат да бидат мотив за уште повеќе активности. Пробајте да трчате или возите велосипед, можностите се бесконечни.