Ердоган тврди: Турските разузнавачки сили убија лидер на ИСИС


Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде!


Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека турските разузнавачки сили во Сирија го убиле лидерот на терористичката организација Исламска држава (ИСИС), Абу Хусеин ал-Кураши.

Ердоган за телевизијата ТРТ изјави дека разузнавачката организација долго време го следела Кураши.

Сириски безбедносни извори рекоа дека рацијата се случила во градот Јандарис, кој е под контрола на бунтовничките групи поддржани од Турција и е еден од најтешко погодените од земјотресот на 6 февруари што ги погоди Турција и Сирија.

Сириската национална армија, опозициска група во областа, не ја коментираше веста за смртта на ал-Кураши.

Исламска држава го избра ал-Кураши за свој водач во ноември 2022 година, откако претходниот лидер на ИСИС беше убиен во операција во јужна Сирија.

Исламска држава презеде контрола врз големи делови од Ирак и Сирија во 2014 година, а нејзиниот лидер во тоа време, Абу Бакр ал-Багдади, прогласи исламски калифат на територијата на која живееја милиони луѓе.