Едноставната вистина за бананите и слабеењето

Едноставната вистина за бананите и слабеењето

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Има многу добра причина да добиете банана на целта на речиси секоја трка.

Бананите се здобија со голема репутација како ужина што треба да се користи, пред и после вежбање, најмногу поради тоа што тие се богати со електролит калиум. Тие се исто така одличен извор на лесно сварливи јаглехидрати. И што е најважно тие се вкусни.

И покрај добрата репутација што ја носат бананите, можеби сте слушнале дека некои интернет „експерти“ се обидуваат да го наклеветат нивното име.

Бананите имаат повеќе шеќер од некои други овошја, велат овие „експерти“. Поради таа причина тие содржат и повеќе калории. И поради таа причина, треба да избегнувате да јадете банани за да избегнете да јадете премногу калории за да можете да изгубите тежина.

Но, чекај, издржи. Дали е тоа навистина точно?

Еве што имаат да кажат легалните експерти.
„Бананите имаат незаслужена лоша репутација дека се премногу богати со шеќер, кога се исклучително хранливи. Секако, тие се повисоко во шеќер од многу други овошја, но шеќерот за кој зборуваме овде е природен шеќер, не додаден – како во бонбони“, вели Шарлот Мартин, MS, RDN, CSOWM, CPT.

Значи, шеќерот од бананата не е лош за вас, и сосема е добро да јадете банани умерено ако сакате да изгубите тежина.

Дали бананите се добри за здрава исхрана?

Што се однесува до хранливата содржина, една банана со средна големина содржи малку повеќе од три грама влакна и 12 проценти од вашата дневна вредност за калиум.
И влакната и калиумот го поддржуваат здравјето на срцето, вели Мартин. Плус, влакната помагаат да се чувствувате сити и да се чувствувате сити помагаат да ве спречат да грицкате празни калории.

Вкупните потреби за јаглени хидрати варираат од личност до личност, но сепак можете да изгубите тежина со диета богата со јаглени хидрати се додека калориите што ги внесувате се помали од калориите што ги согорувате.
„Им препорачувам на сите, особено на оние кои сакаат да ослабат, да консумираат поголем дел од внесот на шеќер од природни извори, како банани и друго овошје“, вели Мартин.