5 неочекувани работи кои можат да се случат за време на оргазам

5 неочекувани работи кои можат да се случат за време на оргазам

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Штом сe на својот врв, вашето тело и психа можат да предизвикаат крајно необична реакција. Оргазмот може да предизвика чудни реакции во вашето тело, но во повеќето случаи нема потреба да се плашите.

Во продолжение ви откриваме дел од нив.

Главоболка

Прво небото е исполнето со дијаманти, а потоа блесок на главоболка. Ова не е многу пријатно, меѓутоа, според лекарите од клиниката Мајо, по неколку минути сè треба да се врати во нормала. Доколку главоболката не се смирува, најверојатно и без секс ве мачи мигрена, а вреди да се контролира со лекови.

Лекарите веруваат дека главоболката после секс може да биде предизвикана од ослободување на адреналин за време на оргазам. Но, ако, покрај мигрена, почувствувате вкочанетост на мускулите на вратот и гадење, треба да ги пријавите чудните симптоми кај вашиот лекар.

Солзи

Да, можете дури и да плачете после оргазам, а не е важно дали сте маж или жена и ова нема врска со проблеми во врската. Сексуалните терапевти велат дека тоа е посткоитална дисфорија: луѓето се чувствуваат тажно, лошо расположение после секс и сакаат да плачат. Ова наскоро поминува.

Кивавица

Секако, човек може да кивне без да има врска со оргазам – на пример, поради пердув кој излегол од перницата и влегол во носот. Прашина, волна – продолжете сами по линијата…

Во исто време, понекогаш кивањето и оргазмот се навистина поврзани. Научниците веруваат дека тоа се должи на фактот што нервите во автономниот нервен систем, кој е одговорен за кивање и возбуда, се вкрстуваат и телото дава погрешна реакција.

Треперење

Жените често се жалат на треперење на нозете по оргазам, бидејќи по ослободувањето, многу напнати мускули наеднаш се опуштаат. Ова може да доведе до грчеви во нозете и на мускулите. Лекарите го даваат истиот совет како и спортистите: пијте вода и јадете нешто со калиум, на пример банана.

Треска

Не е чудно што го чувствувате почетокот на симптомите после секс ако вашиот партнер кашла и кива. Но, што ако состојбата на „грип“ се појави веднаш по оргазмот?

Можеби имате синдром на пост-оргазмична болест (POIS). Ова е прилично ретка болест, која се карактеризира со симптоми слични на настинка по врвот, имено назална конгестија, треска, болки во мускулите, замор. Многу научници веруваат дека тоа може да биде алергија на сперма или некаква автоимуна болест.