Единствената причина зошто не треба да имате секс

Единствената причина зошто не треба да имате секс

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Сексот го зајакнува нашето здравје, ни помага да се чувствуваме поврзани со партнерот и создава совршен коктел од хормони кои ќе не прават среќни.

И покрај придобивките, сексот понекогаш може да изгледа како скучна работа. Како нешто што треба да го направиме за да спречиме раздор во нашата врска.

„Кога станува збор за сексот, ние сме бомбардирани со информации што го олеснуваат чувството на неадекватно“, вели Патриша Џонсон, коавтор на Партнери во страста и „Големиот секс направен едноставно“.

Но, и покрај тоа што го слушаме и читаме за сексот, не постои идеална „доза“. „Не се работи за тоа што прават другите луѓе или како вие правите во споредба со просекот. Вистинското прашање е дали уживате или не во она што го правите и дали го извлекувате максимумот од тоа“, нагласува Џонсон.

Зошто не треба да бидете под притисок да имате секс?
Размислете кога последен пат сте се почувствувале навистина секси. Стресот, притисокот и огорченоста не се дел од сликата што ја формирате во вашиот ум. И ова, се разбира, се случува со причина.

Сексот кога не сте расположени создава секакви „несекси“ асоцијации, што може да доведе до емоционално штетен и непријатен секс, вели сексуалниот терапевт Елизабет Шулер. Освен тоа, обидот за секс кога не сте расположени може да доведе до лутина и лоша емоционална поврзаност со партнерот со текот на времето, вели клиничкиот психолог Џуди Розенберг.

Наместо да размислувате кога последен пат сте имале секс и кога повторно ќе имате секс, обидете се да забавите. Ако премногу размислувате за тоа како треба да изгледа вашиот сексуален живот, само си вршите преголем притисок врз себе. Тоа е затоа што нашата тенденција кон внатрешен дијалог е често остро критична.

Важноста на интимноста надвор од спалната соба

Ако барате страстен секс, таков што ќе ве натера да се чувствувате поблиски од кога било, важно е да инвестирате во интимност кога сексот не ви е ни на ум.

Експертите препорачуваат најмалку 10 минути да бидете сами секој ден. Целта е близок физички контакт, без секс, само прегратки, галење и бакнежи. Овие мали контакти им помагаат на паровите да се чувствуваат поврзани и да се разбираат. Два квалитети поврзани со зголемена желба и мотивација за секс.

Емоционалното поврзување е местото каде што започнува сексот. Кога двајца луѓе навистина се фокусираат еден на друг и изразуваат вистински интерес еден за друг, притисокот за секс обично исчезнува. Суштинската врска меѓу нив е она што ја создава искрата.

Квалитетот над квантитетот

За почеток, запомнете го типот на секс што сте го имале со партнерот на почетокот на вашата врска. Без разлика дали тоа значи дека имате секс во секоја соба или парче мебел во куќата, или пози што сте ги пробувале подолго време, враќањето на сето она што сте го сакале кога сте започнале е одличен начин да инвестирате во квалитетот на вашиот сексуален живот. Експертите советуваат и дека нема ништо лошо во планирањето кога ќе имате секс. Ставањето секс во вашиот распоред го става на рамноправно поле за игра со другите приоритети што можеби ги имате. Исто така, ви дава удобност да се најдете во вистинското расположение, дури и во денови кои инаку се стресни или заморни. Сега знаете што не треба да недостасува од вашата агенда.