Донесена одлука – Интер веќе има нов тренер

MILAN, ITALY - SEPTEMBER 18: (L-R) FC Internazionale Vice President Javier Zanetti, FC Internazionale board member Steven Zhang and chairman of Suning holdings group Zhang Jindong chat prior to the Serie A match between FC Internazionale and Juventus FC at Stadio Giuseppe Meazza on September 18, 2016 in Milan, Italy. (Photo by Claudio Villa - Inter/Inter via Getty Images)

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Откако стана јасно дека Интер не може да стигне до Антонио Конте и Диего Симеоне се насочи кон друга мета, а италијанските медуми пренесуваат дека е веќе донесена одлука и познат е новиот тренер на „нероаѕурите“.

Имено, новите сопственици имаа состанок со директорите Аусилио и Сабатини и донесена е одлука да му биде понуден договор на Лучијано Спалети, кој на крајот на сезоната ја напушта Рома.

Медиумите тврдат дека е веќе постигнат договор и дека Спалети ќе потпише договор на три години според кој ќе заработува 4 милиони евра по сезона.

Тоа значи дека Спалети ќе биде решение на подолг период, а раководството му ветило голем трансфер буџет и засилувања по негова желба.

„Кориере дело Спорт“ тврди дека тренерот сака со себе од Рома да ги донесе дефанзивецот Рудигер и играчот за врска Кевин Стротман.